Keď záhradničia capy.

Autor: Jozef Stasík | 31.5.2011 o 23:49 | (upravené 31.5.2011 o 23:59) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  364x

Všetky tri zdravotné poisťovne nedávno hrdo oznámili zisk za prvý štvrťrok. Podľa správy Sme z 12.5.2011 Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla kladný hospodársky výsledok 6,45 mil. eur. Dôvera evidovala za prvý kvartál zisk 6,6 mil. eur. Union hospodárila so ziskom 424,9 tis. eur. Spolu 13,48 mil. eur. Za rok to znamená 53 920 000 EUR čo je 1 miliarda 624 miliónov korún.

Je ešte dobre, že je medzi nimi aj štátna poisťovňa (načo je tej zisk?). Keby bola v súkromných rukách (a existuje mohutná snaha, aby bola), zisk by sa vyšplhal na 16,3 mil. eur za štvrťrok (ak zoberieme mieru zisku Dôvery), ročne spolu za všetky poisťovne 2 miliardy 807 miliónov korún. Zdravotné poisťovne sú teda zdravé a iné ani byť nemôžu, pretože tak je nastavený systém.
Ale, je lepšie, keď sú zdravé zdravotné poisťovne alebo zdravotníctvo?
Faktom je, že celý zisk, je len podiel, ktorý si poisťovne vzali z daní. Výšku dane, ktorá sa nazýva zdravotný odvod, určuje štát a určuje aj osoby, ktoré ju musia platiť. Inými slovami, štát by peniaze v rovnakej výške dostal aj bez zdravotných poisťovní. Všade v hospodárstve je to ten najpodstatnejší krok - získanie zdrojov. Všetko ostatné už je nepomerne ľahšie. Ako je to u nás bežným zvykom, potom nastupuje niekto, kto zlíže smotanu. V tomto prípade zdravotné poisťovne, ktoré sme si najali, aby tieto zdroje rozdelili. Ich miesto malo byť úplne inde, kde by boli nútené hľadať poistné a v tom prípade by bolo možné rozprávať o nároku na zisk. Nenajali sme ich ale preto, aby peniaze do zdravotníctva priniesli, ale naopak odčerpali. Za týmto rozhodnutím sa nemohol skrývať iný myšlienkový pochod, iba ten, aký zažívajú nefyzici pri snívaní o perpetuum mobile. Nefungujúce zdravotníctvo s tisíckami príkladov podfinancovania je, po rokoch tohto experimentu v duchu tradícií čínskej kultúrnej revolúcie, živým dôkazom. A to som ešte k autorovi reformy milosrdný, pretože existuje aj oveľa horšie vysvetlenie. 28 miliárd korún zisku za 10 rokov. Pacienti môžu len snívať o moderných prístrojoch, najmodernejších liečebných postupoch, najnovších liekoch. A na druhej strane 2,8 miliardy korún zisku každý rok len za prerozdelenie zdrojov!!! Úplná absurdita, ktorá by potešila aj Becketta.
Tých 1,6 miliardy korún reálneho ročného zisku je nehoráznym údajom aj v porovnaní s výsledkami asi najznámejšej zbierky týkajúcej sa zdravotníctva, ktorá sa koná na jar, a na ktorú prispievajú desaťtisíce ľudí. Na Deň narcisov sa totiž vyzbieralo 965 270,43 EUR, čo je len 1,8% zo zisku poisťovní a teda z peňazí, ktoré štát pôvodne odvodmi nasmeroval do zdravotníctva, ale skončili vo vreckách majiteľov poisťovní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?