50 EUR za každú minútu meškania?

Autor: Jozef Stasík | 20.2.2011 o 22:58 | Karma článku: 4,34 | Prečítané:  402x

Áno, aj takéto pokuty za neskorý príchod na poradu existujú v v niektorých slovenských firmách so slovenskými majiteľmi. Za päť minút meškania teda oneskorenec zaplatí 7500,- Sk. Treba zdôrazniť, že ide o neskorý príchod na poradu, teda pokutu platí zamestnanec. Aké musia byť príjmy týchto zamestancov, nehovoriac o akcionároch firiem. A teraz porovnajme pokutu za neskorý príchod s výškou pokuty za dopravný priestupok.

 

Bežná pokuta 60 EUR je pre nich úplne zanedbateľná. Zároveň ale suma 60 EUR môže mnohých obyvateľov existenčne ohroziť, najmä keď si uvedomíme, že tvorí 20% ich mesačného príjmu. Čistý príjem 300 EUR nie je vôbec ojedinelý. Spomeňme minimálnu mzdu, či dôchodcov. Čo z toho vyplýva?

Jednoznačný záver - pri pokutách neexistuje rovnosť pred zákonom. Nemožno rovnako finančne sankcionovať skupiny, kde sú aj stonásobné rozdiely v príjmoch. Pre časť ľudí je postih neúčinný a druhú časť existenčne ohrozuje. O rovnosti pred zákonom pri pokutách možno hovoriť len v tom prípade, keby mali všetci obyvatelia približne rovnaké príjmy. Tento pohľad vôbec nie je vžitý a tvorcovia dopravných predpisov nato úplne zabúdajú. Pritom aj v našom právnom systéme existujú, napriek čl.12, bodu 2 Ústavy, platby závisiace od príjmu. Spomínaný článok hovorí, že "Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na ... majetok... Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať." Tento princíp neplatí napríklad pri daniach z príjmu, ktoré sú stanovené percentom a teda pri vyššom zárobku zaplatí občan viac alebo pri daniach zo stavieb, ktoré závisia od veľkosti stavby. Pri nezaplatení dane sa sankčný úrok takisto odvíja od výšky dlhu a nie je rovnaký pre každého. Pri prepustení na kauciu tiež súd prihliada na majetkové pomery obvineného. A napokon dopraváci uvažujú s trestom prepadnutia veci - vozidla v prípade alkoholu za volantom.

Prudký pokles počtu mŕtvych na cestách je zreteľný za rok 2009. Oproti roku 2008 sa tento ukazovateľ znížil o 38%. Medziročné výkyvy za posledných desať rokov nepresahujú 10%. Aj v roku 2010 sa ukazovateľ stabilizoval na približnej hodnote z roku 2009. Čo zapríčinilo významný pokles v roku 2009? Rozhodne ho nemožno vysvetliť stavbou diaľníc ani vozovým parkom. Oboje sa zlepšuje postupne a viac menej pravidelne, ale vplyv v štatistikách za desať rokov bol minimálny. Muselo ísť o faktory, ktoré začali pôsobiť v roku 2009. A išlo o dva faktory - zníženie rýchlosti v obci na 50km/hod. a drastické zvýšenie pokút. Prečo však ukazovateľ neklesol ešte viac a v roku 2010 vôbec?

Aj napriek hrozbe vysokých pokút existuje skupina vodičov, ktorí dopravné predpisy naďalej porušujú. Okrem vodičov okolo dvadsiatky, sú to práve vodiči, na ktorých dnešné pokuty nemajú odstrašujúci účinok. Určite patrí medzi nich aj skupina spomínaná v úvode. V tomto období sa ministerstvo a dopravní experti opäť zaoberajú zvýšením pokút. Podľa zamýšľaných úprav sa znovu vôbec nemyslí na tých, ktorých aj dnešné pokuty existenčne ohrozujú. Ľahko sa povie, nech jazdia tak, aby pokuty nedostali. V dnešnej premávke je takýto návrh ilúziou. Stačí spomenúť na nedávny geniálny nápad - pokutu za nedodržanie odstupu na diaľnici. Ale pokutu môžte dostať aj za šmyk na poľadovici pri nízkej rýchlosti, či za hocičo iné.

Doteraz sa blog mohol javiť ako socialistický, ale v zásobe je ešte jeden, veľmi pádny, argument. Nie je náhoda, že poisťovne pýtajú za povinne zmluvné poistenie viac pri vozidlách s vyšším obsahom motora, teda drahších. Presvedčiť sa môže každý na internete na rôznych porovnávacích weboch. A tak ak funguje konkurencia medzi poisťovňani, a to asi áno, dá sa prísť len k jednému záveru, že podľa štatistík sú drahšie osobné autá pre iných účastníkov cestnej premávky zjavne nebezpečnejšie, pretože toto poistenie kryje práve škody spôsobené iným účastníkom. Technika asi začne prenasledovať myšlienka, ako je to možné? Vozidlá majú lepšie parametre, kratšiu brzdnú dráhu, sú vybavené rôznami bezpečnostnými systémami. A predsa sú nebezpečnejšie. Žeby aj tu bolo pole pôsobnosti pre psychológov a možno aj psychiatrov?

Ako to riešiť? Odstupňovaním pokút podľa majetkovej situácie a podľa histórie vodiča.

Pokuta u vozidiel do 3500 kg by sa mala určovať automaticky na základe ceny a veku vozidla. Dnes už nie je problém zistiť novú cenu vozidla z VIN kódu. Nato je na trhu príslušný softvér. Takisto sa z VIN kódu dá presne určiť aj vek vozidla. Jednoduchou amortizačnou tabuľkou sa dá potom odvodiť aj aktuálna cena staršieho vozidla. Základná výška pokuty by sa tak mohla pohybovať okolo 0,5% z aktuálnej ceny vozidla.

Vnímať treba aj históriu vodiča. Výška jeho druhej pokuty v kalendárnom roku by bola dvojnásobkom základnej pokuty, tretia pokuta trojnásobkom, atď. V ďalšom roku, čo je tiež veľmi dôležité, by však vodiči nezačínali znovu od nuly, ale len o jeden stupeň nižšie ako v predchádzajúcom roku. Teda pri 0-1 pokute v predchádzajúcom roku by bola pokuta v ďalšom roku opäť základná. Ale pri 5 pokutách v minulom roku by výška pokuty začínal na štvornásobku základnej.

Systém možno nemyslí na vodičov profesionálov, ktorí drahé vozidlá nevlastnia. Niekoľko riešení sa pre nich aj v takomto systéme ponúka. Alebo možno aj žiadne. Autobusári by vedeli rozprávať ako vo Francúzsku za otáčanie na zakázanom mieste zaplatili pokutu vo výške svojho mesačného platu.

Pokuty treba udeľovať nie na základe previnenia, lebo je ťažké určiť, či je nebezpečnejšie telefonovanie za jazdy alebo nezastavenie na stopke na prázdnej ceste, ale na základe parametrov uvedených vyššie. Výnimku by mohla tvoriť hádam iba rýchlosť, keď vieme, že aj jej zníženie prispelo k významnému poklesu obetí. Navyše je to merateľný parameter. A už vôbec by výšku pokuty nemal určovať policajt. V ére internetu a databáz je to anachronizmus. Rozhodne policajtov nechcem z ničoho obviňovať, ale nielen index vnímania korupcie, ale aj síce občasné, ale zato pravidelné odhalenia v novinách majú istú výpovednú hodnotu.

Takto by systém pokút mohol pôsobiť aj na tých vodičov, na ktorých je dnešný systém krátky. A tým, ktorí tu vidia diskrimináciu bohatých ostáva poradiť to isté, čo je uvedené vyššie. Nech jazdia tak, aby pokuty nedostali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?